Jak vznikly komunikační typy?

11.04.2025

Jak tedy vznikl koncept komunikačních typů?

Komunikační typy, se kterými pracujeme a které jsme popsali, nevznikly jako akademická teorie. Jsou výsledkem naší mnohaleté terapeutické a pedagogické praxe. Je pro nás tak trochu příznačné, že na počátku jsme nějaké komunikační typy vůbec neplánovali. Objevili je totiž postupně při práci s metodou Životních map (Kops Method®). Právě během konzultací s dětmi, jejich rodiči i dospělými klienty, jsme si začali všímat, že lidé reagují odlišně na různé způsoby komunikace.

Pozorování jsme zaměřili především na děti do dvanácti let. Výsledkem našeho zkoumání bylo, že některé děti lépe chápaly informace podané obrazově, jiné se soustředily na pocity, další preferovaly logické vysvětlení nebo byly citlivé na tón hlasu. Tento fenomén jsme začali zkoumat hlouběji a systematicky si zaznamenávali vzorce chování a reakce našich klientů.

Důležité pro nás bylo, že děti odpovídaly na podněty spontánně a bezprostředně, což nám umožnilo podchytit jejich přirozené reakce. Překvapilo nás, že se stále dokola opakovaly pouze čtyři základní způsoby komunikace, které se ustálily do podoby, jakou dnes používáme.

Je třeba podotknout, že se nejedná o osobnostní typologii, ale o model zaměřený na způsob komunikace. Komunikační typy nepopisují charakterové vlastnost nebo osobnostní nastavení člověka, ale ukazují jak přijímá a předává informace. Nejde tedy o klasifikaci osobnosti jako v MBTI, DISC nebo jiných modelech, ale čistě o komunikační model, který pomáhá pochopit, jakým způsobem jednotlivci reagují na komunikaci. Zaměřuje se tedy na to, jak efektivně komunikovat s lidmi kolem nás.... 

autor článku Petr Kops


celý článek naleznete na stránkách manželů Kopsových, 

kteří jsou majiteli ochranné známky Životní mapy®

https://www.kopsovi.cz/2025/03/27/jak-vznikl-koncept-komunikacnich-typu/